منو

04
شنبه, فوریه

واردکنندگان هیچ نقشی در توزیع نهاده های دامی ندارند

اقتصاد

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: واردکنندگان نهاده های دامی صرفا مباشر دولت در تامین نهاده های دام و طیور هستند و هیچ نقشی در توزیع این کالاها ندارند.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایسنا ، عباس حاجی زاده با اعلام این مطلب اظهار کرد: بازار نهاده های دامی با چالش های جدی در بخش توزیع مواجه شده و همین امر در کاهش میزان تولید صنایع دام و طیور و افزایش قیمت اقلام پروتئینی نقش موثری داشته است.

وی افزود: تاثیر قیمت نهاده های دام وطیور یکی از مولفه های موثر در تعیین قیمت نهایی کالا است اما مساله اصلی این است که برخی مسئولان و مدیران ارشد کشور با دادن آدرس اشتباه افکار عمومی را به سمت حلقه اول تامین نهاده های دامی هدایت می کنند.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران ادامه داد: رئیس دفتر رئیس جمهوری اعلام کرده است که «متاسفانه شبکه توزیع و افرادی که کالا وارد می‌کنند با دلال بازی واسطه گری‌های متعدد باعث شده اند قیمت کالا که با ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارزی که ستاد تنظیم بازار مشخص کرده‌است، بالاتر رفته است» و این در حالی است که واردکنندگان به عنوان حلقه اول تامین نهاده های دامی هیچ نقشی در توزیع و قیمت عرضه این اقلام ندارند.

حاجی زاده تصریح کرد: واردکنندگان به محض تامین ارز و صدور گواهی ترخیص کالا تمامی محموله را در بنادر و گمرکات به دارندگان حواله که از طرق وزارت جهاد کشاورزی معرفی شده اند، تحویل می دهند به همین دلیل مشکلاتی که در توزیع، خرید و فروش حواله و عرضه این اقلام و قیمت هایی که در بازار آزاد برای نهاده های دامی تعیین می شود، ندارند.

وی خاطرنشان کرد: واردکنندگان فقط به عنوان مباشرین دولت در تامین کالاهای اساسی عمل می کنند و با توجه به اینکه کلیه محموله های وارداتی در بنادر و گمرکات تحویل سیستم و عوامل دخیل در بخش توزیع داده می شود بنابراین نمی توان معضلات ایجاد شده در بازار نهاده های دامی را به واردکنندگان نسبت داد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران تاکید کرد: کارشناسان و فعالان بازار بر این باور هستند که ناکارآمدی سامانه بازارگاه، دخل و تصرف عوامل انسانی در بخش توزیع، بی توجهی به ضرورت اصلاح فوری ایرادات سامانه علیرغم هشدار کارشناسان و فعالان بازار و عدم تحقق وعده هایی که مسئولان به ویژه وزیر جهاد کشاورزی برای اصلاح ایرادات سامانه بازارگاه داده اند موجب شده تا چنین وضعیتی در بازار نهاده های دامی ایجاد شود.

حاجی زاده گفت: با توجه به نقش موثر نهاده های دامی در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی لازم است تا به جای آدرس غلط دادن در معرفی عوامل واقعی برهم خوردن نظم بازار نهاده های دامی تلاش شود تا چالش هایی که در مسیر تامین کنندگان تا مصرف کنندگان نهاده های دامی وجود دارد، برطرف شود.