منو

04
شنبه, فوریه

رییس انجمن صنایع خوراک دام و طیور و آبزیان مطرح کرد ؛فروش نهاده‌های دولتی در بازار غیررسمی

اقتصاد

رییس انجمن صنایع خوراک دام وطیور و آبزیان با اشاره به اینکه وقتی واردات و تولید داخلی کنجاله سویا کاهش یابد دیگر کنجاله سویا با قیمت ۲۷۰۰تومان به دست تولیدکننده نمی رسد، گفت: برخی از تولیدکنندگان علی رغم داشتن مجوز تولید و به دلیل اختلاف بسیار زیاد قیمت دولتی و بازار غیررسمی انگیزه ای برای تولید واقعی ندارند و نهاده دولتی را در بخش تولید استفاده نکرده و سهمیه تخصیصی نهاده دولتی را در بازار غیررسمی می‌فروشند.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایسنا،مجید موافق قدیری ، با بیان اینکه متوسط ۸۵ درصد از نهاده های دامی مصرفی در داخل کشور وارداتی و تنها ۱۵ درصد تولید داخل است، اظهار کرد: در ذرت دامی ۹۵ درصد، سویا بیش از ۶۰ درصد و در جو دامی نیز بیش از ۵۰ درصد واردات داریم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تولیدکنندگان در صنعت دام و طیور کشور به افزایش قیمت نهاده های دامی تولید داخل گله مندند، گفت: براساس اعلام ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب کنجاله سویای تولید داخل و وارداتی ۲۷۰۰تومان است. اما متاسفانه کنجاله علاوه بر اینکه با این قیمت به دست تولید کننده نمی رسد، در زمان مناسب نیز به دست آنها نمی رسد. براساس آماری که وزارت جهاد هم اعلام کرده از ابتدای سال تاکنون از ۲.۴ میلیون تن نیاز کنجاله سویا تنها ۵۵ درصد توسط دولت تامین شده است. یعنی عرضه به طور کل کم بوده و زمانی که عرضه در بازار به میزان کافی نباشد بازار غیر رسمی رونق پیدا می کند.

رییس انجمن صنایع خوراک دام و طیور و آبزیان اضافه کرد: مانند روز روشن است وقتی واردات و تولید داخلی کنجاله سویا کاهش یابد دیگر کنجاله سویا با قیمت ۲۷۰۰تومان به دست تولیدکننده نمی رسد.

موافق قدیری تصریح کرد: البته موضوعی دیگری هم مطرح است. برخی از تولیدکنندگان شیر و گوشت و تخم مرغ نیز گاهی تعادل بازار را بر هم می‌زنند؛ به طوری که برخی از آنها علی رغم داشتن مجوز جوجه ریزی و تولید به دلیل اختلاف بسیار زیاد قیمت دولتی و بازار غیررسمی انگیزه ای برای تولید واقعی ندارند و نهاده دولتی را در بخش تولید استفاده نکرده و سهمیه تخصیصی نهاده دولتی را در بازار غیررسمی به فروش می رسانند که البته تاکید می کنم تعداد آنها نیز کم بوده که باعث بدنامی بخش تولید نیز شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سوال که از ابتدای سال تاکنون چه میزان کنجاله سویا در کشور تولید شده است، گفت: از ابتدای سال تاکنون از ۲.۴ میلیون تن نیاز کشور به کنجاله سویا حداکثر ۶۰۰ هزار تن از کنجاله سویای تولید داخلی از محل استحصال دانه سویای وارداتی تامین و ۴۱۵ هزار تن نیز از محل واردات تامین شده است.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: از ابتدای سال تا ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ میزان واردات ذرت ۴میلیون و ۸۵۳ هزارتن، کنجاله سویا ۴۱۵هزار و ۲۳۲ تن، دانه سویا ۸۹۴ هزار و ۶۸۹تن و جوی دامی نیز ۹۹۲ هزار و ۱۵۶تن بوده است.