منو

03
سه شنبه, آگوست
امروز:
سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰
|
Aug 03 2021

جهان با سونامی بدهی مواجه خواهد شد

اقتصاد

موسسه مالی بین الملل مجموع بدهی کنونی جهان را ۲۷۲ تریلیون دلار اعلام کرد.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایسنا، موسسه مالی بین الملل در گزارشی با اشاره به طولانی شدن همه گیری کرونا و مشکلات پیش آمده برای شرکت ها و دولت ها در بخش مالی پیش بینی کرد تا پایان امسال مجموع بدهی جهانی به سطح بی سابقه ۲۷۷ میلیارد دلار برسد. طبق اعلام این موسسه که دارای ۴۰۰ زیرمجموعه بانکی بزرگ در جهان است، در حال حاضر مجموع بدهی جهانی به ۲۷۲ تریلیون دلار رسیده که این رقم ۱۵ تریلیون دلار بیشتر از رقم ثبت شده سال قبل است.

موسسه مالی بین الملل در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به اینکه بازگشت سطوح فعالیت های اقتصادی به میزان قبل از بحران کرونا مساله ای زمان بر خواهد بود، ریسک مالی حال حاضر جهان را بسیار قابل توجه ارزیابی کرده و افزوده است: مجموع بدهی جهان اکنون بیش از چهار برابر کل تولید ناخالص داخلی جهان است یعنی نسبت به سال قبل حداقل ۵۰ درصد رشد بدهی را تجربه کرده ایم و تداوم این روند می تواند اقتصاد جهانی را با یک سونامی ویرانگر دیگر مواجه کند.

در حال حاضر آمریکا بزرگ ترین کشور بدهکار در جهان محسوب می شود و مجموع بدهی بخش عمومی و خصوصی آن به ۸۰ میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل بیش از هشت میلیارد دلار افزایش یافته است. در منطقه یورو نیز شرایط مشابهی حاکم است و با افزایش ۱.۵ تریلیون دلاری بدهی ها، این کشورها در مجموع و تا پایان ماه سپتامبر حدود ۵۳ تریلیون دلار بدهی داشته اند.

طبق اعلام این موسسه، مجموع بدهی کشورهای در حال توسعه اکنون به حدود ۲.۵ برابر مجموع اندازه اقتصاد آن ها رسیده است که در این بین کشورهای چین، ترکیه و مالزی بیشترین افزایش بدهی را داشته اند. روند افزایش بدهی جهانی از سال ۲۰۱۶ بدین سو با سرعت بسیار زیادی ادامه داشته است و کرونا باعث تسریع این روند خواهد شد.