منو

23
چهارشنبه, سپتامبر

ناکامی ایران در صادرات محصولات کشاورزی به روسیه

اقتصاد

دستیار وزیر نیرو در کمیسیون دائمی همکاری ایران و روسیه گفت: این کشور تنها ۲۰ میلیارد دلار محصولات کشاورزی شامل ۵۳۰ میلیون دلار سیب و ۱۴۰ میلیون دلار خیار وارد می‌کند؛ اما متاسفانه پراکنده تولید کردن و فقدان سازمان‌دهی مناسب باعث شده نتوانیم صادرات محصولات کشاورزی مناسبی به این کشور داشته باشیم.


به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایرنا، «داوود میرزاخانی» امروز (یکشنبه) در همایش صادرات-ترانزیت و اوراسیا با اشاره به اهمیت جایگاه روسیه در توافقنامه اوراسیا گفت: روسیه به لحاظ سهم مساحت، جمعیت و تولید ناخالص داخلی بین پنج کشور عضو توافقنامه سرآمد است. تا آنجا که از ۸۶۶ میلیارد دلار حجم تجارت اوراسیا، سهم روسیه در صادرات ۴۹۹ میلیارد دلار در و در واردات ۲۳۸ میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: سهم صادرات روسیه از تجارت با ایران ۶۸ درصد و سهم واردات آن از ایران نیز ۵۸ درصد است. در مجموع روسیه بیش از ۸۰ درصد اقتصاد کشورهای اوراسیا را شامل می شود و باید به این بازار نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.

میرزاخانی با بیان اینکه بازار روسیه ۲۵۰ میلیارد دلار واردات دارد، تصریح کرد: با این حال نه تنها در تعیین قیمت شکست‌خورده هستیم بلکه در گرفتن سهم از این بازار تاکنون برعکس ترکیه ناتوان بوده‌ایم. زمانی که روسیه با آمریکا و اروپا دچار مشکل شدند ترکیه توانست از این فرصت استفاده کند اما زمان مشکل‌دار شدنش با ترکیه ما نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم.

دستیار وزیر نیرو در کمیسیون دائمی همکاری ایران و روسیه با اشاره به پتانسیل‌های این کشور گفت: روسیه حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار دارو وارد می‌کند، در حالیکه ما ۹۰ درصد داروها را خودمان تولید می‌کنیم اما نتوانستیم سهمی از صادرات این محصول به روسیه داشته باشیم.

به گفته وی نمی‌توانیم ورود مستقیم دارو به روسیه داشته باشیم مگر اینکه بخشی از تولید را در همان کشور انجام دهیم.

میرزاخانی با بیان اینکه روسیه پنج میلیارد دلار واردات محصولات لبنی دارد، افزود: خوشبختانه بعد از امضای پروتکل قرنطینه دامی توانستیم برای پنج شرکت لبنیاتی مجوز صادرات محصولات لبنی بگیریم و اکنون ۴۰ شرکت مجوز صادرات محصولات لبنی و آبزی به روسیه را دارند.

وی همچنین با اشاره به ورود سالانه ۵۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک توسط روسیه گفت: متاسفانه ایران تجربه ناموفقی در این زمینه داشته است و کیفیت محصولات صادراتی به این کشور همان بود که به عراق وارد می‌فرستادیم. رعایت استانداردهای روسیه بسیار مهم است اما اینگونه نیست که نتوانیم وارد این بازار شویم.

به گفته میرزاخانی همچنین روسیه واردات ۶ میلیارد دلاری کیف و کفش انجام می‌دهد که سهم ایران از این بازار ۱۴۰ هزار دلار است.