منو

08
چهارشنبه, آوریل
امروز:
چهارشنبه - ۲۰ فروردین - ۱۳۹۹
|
Apr 08 2020

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی بر لزوم واگذاری تولید و تجارت بذر به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: کیفیت تولید بذر ذرت و کلزای ایران از برخی کشورهای اروپایی بالاتر است.


مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اعلام اینکه کنجاله سویا و ذرت صنعت طیور تامین شده و در حال توزیع است، گفت: بازار نهاده های کشاورزی از هفته آینده متعادل می شود.
«حمید ورناصری» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه اکنون نهاده های مورد نیاز صنعت طیور شامل کنجاله سویا و ذرت تامین است و کمبودی در این زمینه ها نداریم افزود: تولیدکنندگان می توانند نیاز خود را در زمینه ذرت به ازای هر کیلوگرم 1100 تومان و کنجاله سویا 1950 تومان را از ادارات استانی شرکت های پشتیبانی امور دام دریافت کنند.
وی اظهار داشت: برای جلوگیری از سوء استفاده برخی افراد متخلف، از روز گذشته نهاده های مورد نیاز صنعت طیور با حجم بالا در حال عرضه است و پیش بینی می شود ظرف یک هفته تا 10 روز آینده بازار نهاده ها متعادل شود.
وی گفت: بخش عمده افزایش قیمت کنجاله سویا و ذرت طی هفته های اخیر ناشی از افزایش قیمت بازارهای جهانی و بخشی هم التهاب ناشی از سوء استفاده برخی افراد از اجرای سیاست های جدید ارزی بوده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت ها در بازار بخشنامه های متعددی را در زمینه پرداخت یارانه به کالاهای اساسی همچون کنجاله سویا و ذرت ابلاغ کرد تا به ازای هر دلار 400 تومان ما به التفاوت نرخ به وارد کنندگان پرداخت کند.
وی با تاکید بر اینکه طبق مصوبه دولت تمامی کالاهای اساسی از جمله کنجاله سویا و ذرت باید با قیمت های نرخ ارز 3800 تومان تامین و وارد شوند، گفت: وارد کنندگان نباید با قیمت گران محصولات وارداتی خود را عرضه کنند.
به گفته وی، واردکنندگان می تواننند پس از اخذ مجوزهای مربوطه به بانک مرکزی و بانک عامل مراجعه و با دریافت ارز بانکی بر مبنای ارز 3800 تومان، واردات کالاهای اساسی را انجام دهند.
ورناصری اضافه کرد: برای جلوگیری از التهاب بازار نهاده ها نیاز است سیستم های نظارتی، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به موضوع ورود کرده و از افزایش قیمت ها جلوگیری کنند.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور همچنین گفت: بخشی از افزایش قیمت نهاده ها متاثر از بازارهای جهانی است که بر قیمت محصول نهایی از جمله گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ اثر خواهد گذاشت زیرا با توجه به هزینه های تمام شده تولید، قیمت تمام شده گوشت مرغ بیش از قیمتی است که اکنون به فروش می رسد که تداوم این روند سبب زیان تولیدکنندگان می شود.
وی با بیان اینکه وضعیت فعلی بازار گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ مناسب است اما قیمت نهاده ها به دلیل سوء استفاده برخی از افراد سودجو ممکن است نوسان هایی ایجاد کند، اظهار داشت: به نظر می رسد قیمت تمام شده محصولات نهایی باید با سود معقولی مدنظر قرار گیرد.

وزیر رفاه گفت: با هدف توانمندسازی روستاییان و جلوگیری از توأم شدن سالمندی با فقر در روستاها، تمام مشاغلی که از طریق طرح ملی توسعه کشاورزی ایجاد می شود، منتهی به بیمه بازنشستگی خواهد شد.


دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار از کاهش قیمت تخم مرغ از خردادماه امسال خبرداد و گفت: نیاز کشور بویژه در ماه مبارک رمضان از محل تولیدات داخلی تامین است و واردات آن متوقف شد.

«سید فرزاد طلاکش» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت تولید تخم مرغ کشور و عرضه آن در ماه مبارک رمضان افزود: با شروع ماه مبارک رمضان همزمان با فصل گرما و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها از خردادماه، مصرف این محصول و قیمت آن روند کاهشی می یابد.
وی ادامه داد: با توجه به تشدید آنفلوانزای فوق حادپرندگان دراواخر سال گذشته و درگیری واحدهای مرغ تخمگذار مادر، قیمت تخم مرغ به دلیل عدم توازن در توزیع در استان های بزرگ همچون تهران افزایش یافت در حالی که در بحران بیماری آنفلوانزای مرغی نیز در خرده فروشی ها تخم مرغ تولید داخل عرضه می شد و در همان زمان نیز نیازی به واردات نداشتیم.
به گفته وی، تنها آن بخش از تولیدات تخم مرغ کاهش یاقت که برای افزایش سرانه مصرف و صادرات در نظر گرفته شده بود.
وی براین باوراست اگر در اواخر سال گذشته با مدیریت تولید تخم مرغ استان های همچون خراسان رضوی، اصفهان، یزد و فارس، آن را به بازار تهران سوق دهیم، هیچ شوک قیمتی در این زمینه رخ نمی داد.
دبیرکل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار پیش بینی کرد: در صورت بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال 97، با مدیریت بازار و عرضه تخم مرغ به میزان حداقل 200 تن از یک پایانه و رونق بسته بندی اقتصادی این محصول (درج قیمت روی بسته بندی تخم مرغ) به طور حتم با مشکلی مواجه نمی شویم.

** قیمت منطقی هرکیلوگرم تخم مرغ 5700 تومان است
طلاکش گفت: امسال قیمت تمام شده تخم مرغ به دلایل بروز بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان و درگیری واحدهای مرغ مادر تخمگذار، افزایش قیمت جوجه یک روزه، افزایش نرخ نهاده های طیور رشد داشته است به طوری که سال گذشته به طور میانگین کیلویی 1200 تومان بود اما امروز 1600 تومان خریداری می شود.
وی افزود امروز قیمت تمام شده و منطقی هرکیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری 5700 تومان است تا مرغداران متضرر نشوند.
وی یادآورشد: سال گذشته قیمت کارشناسی هرکیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری 4700 تومان برآورد شده بود.
به گزارش ایرنا، قیمت هر شانه تخم مرغ داخلی با کمتر از 12 هزار و 500 تومان عرضه می شود. طبق برآورد سال گذشته وزارت جهادکشاورزی، نزدیک به 930 هزارتن تخم مرغ در کشور تولید شد که قیمت تمام شده هر کیلوگرم آن 45 هزار ریال بود.
شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در فصل پاییز 96 سبب معدوم سازی 25 میلیون قطعه مرغ های آلوده در واحدهای تولیدی شد که این امر افزایش قیمت تخم مرغ را در بازار به دنبال داشت؛ به طوری که قیمت هر شانه تخم مرغ به مرز 21 هزار تومان رسید اما دولت برای متعادل سازی بازار اقدام به عرضه تخم مرغ وارداتی با نرخ 12 هزار و 600 تومان کرد.
وزارت جهادکشاورزی با جایگزینی 70 درصد گله های مرغ تخمگذار آسیب دیده از بیماری آنفلوانزای پرندگان، امیدوار است از خردادماه امسال شرایط تولید تخم مرغ پایدار شود و ایران دوباره به چرخه صادرکنندگان این محصول باز گردد.


ورود زود هنگام عشایر کوچرو به مناطق سردسیر زاگرس میانی از جمله جنوب اصفهان زنگ خطر از بین رفتن مراتع این منطقه و تشدید خشکسالی را به صدا درآورده است.

به گزارش ایرنا، سختی های زندگی در سردسیر و گرمسیر و میانه مسیر کوچ، با تصرف بی امان ایل راه ها، شهرک سازی ها، روند صنعتی شدن، کم بارشی، تهی شدن مراتع و چراگاه ها و مهمتر از همه ادامه گرما و خشکسالی تشدید شده است.
مطابق تقویم سالانه کوچ عشایر و ایام ورود به سردسیر از 25 اردیبهشت آغاز می شود، این در حالی است که امسال عشایر 20 روز زودتر از این زمان، قرُق را شکستند و با عبور از مرزهای عشایری جنوب استان اصفهان، وارد مراتعی شدند که هنوز در بخش های مرکزی و شمالی سمیرم، گیاهان به تازگی جوانه زده و حتی سبز هم نشده است.
مسئولان محلی سمیرم و حتی مدیران ارشد استانی از دستگاه هایی همچون منابع طبیعی، فرمانداری و امور عشایری، هر سال قبل از نیمه فروردین و حتی اسفندماه با عزیمت به استان های گرمسیری، وضعیت عشایر را جویا می شوند و از آنان می خواهند به گونه ای حرکت و کوچ را زمان بندی کنند که زودتر از 25 اردیبهشت ماه به سردسیر نرسند.
برخی عوامل مانند گرمای طاقت فرسای هوا، خشکسالی گرمسیر، ماشینی شدن کوچ و جابه جایی دام ها، دست کم در یک دهه اخیر موجب شده است تا کوچ سردسیری هر سال زودتر از سال قبل آغاز شود و این روند با توجه تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا سال به سال در حال تشدید است.
کارشناس ارشد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، درباره آسیب های جبران ناپذیر ورود زودهنگام دام عشایر به مراتع به خبرنگار ایرنا گفت: امروز در حالی شاهد ورود عشایر به مراتع هستیم که در بخش عمده ای از مناطق شمال، شمال غرب و شمال شرق سمیرم هنوز پوشش گیاهی و علوفه مرتعی رشد نکرده است.
'علی حسین بهرامیان' با بیان اینکه بهار امسال هوای به نسبت سردتر و با رگبارهای بیشتری را شاهد هستیم افزود: گونه های گیاهی جنوب سمیرم نیز به تازگی باران خورده و پنجه زنی کرده اند.
این کارشناس با یادآوری اینکه در هر هکتار باید 120 تا 200 کیلوگرم علوفه تولید شده باشد تا دام بتواند از آن بهره ببرد، اظهار کرد: این در حالی است که تولید علوفه در هر هکتار از مراتع مرکزی و شمالی سمیرم، به سه کیلو گرم در هر هکتار هم نرسیده اما قرُق آزاد شده است.
وی در توضیح آسیب های ورود زودهنگام عشایر به مراتع سردسیر گفت: دام ها با سُم کوبی در زمین در این فصل با وجود بارش های بهاری، گونه ها را از ریشه بیرون می کشند و مراتع را به سمت قهقرایی و کویری شدن می برند.
به گفته بهرامیان، افزون بر این، تبخیر و تعریق گیاهان نیز کم شده، در نتیجه بارندگی کمتر می شود و این عوامل نیز فرسایش خاک و خشکسالی را تشدید می کند.
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: ورود عشایر در این زمان بی سابقه، غیرقانونی و تخلف است و پرونده تمام مختلفان در دادسرا تشکیل خواهد شد.
عزت الله مرادی اظهار کرد: سال های سال است عشایر سردسیر به سمیرم سفر می کنند و با وجود تذکرها و هشدارهای متعدد و مداوم مسئولان منابع طبیعی هر سال با سفر زودتر از موعد قانونی، مشکلات و آسیب هایی را به عرصه های طبیعی وارد می کنند.
وی تصریح کرد: ورود زود هنگام به ویژه با وجود بارندگی های اخیر، علاوه بر نابودی و تخریب طبیعت، مشکلاتی را نیز برای سایر سازمان ها بویژه هلال احمر ایجاد می کند.
ادامه این روند که به نظر می رسد با ادامه خشکسالی ها و بی آبی ها، زمان کوچ سردسیر سال به سال زودتر از هر سال خواهد بود تنها عایدی آن برای ما و خود عشایر، کمتر شدن علوفه و نابودی بیش از پیش مراتع است.
مدیران یا باید یک جا نشینی در شهرک های عشایری را با توسعه اشتغال پایدار در این شهرک ها چاره کنند یا برای حل مشکلات گوناگون کوچ، راهکاری بیابند.
راهکارهایی که دست کم زنگ خطر نابودی طبیعت را دیده و شنیده باشد و تکراری و تقویمی نباشند و یک بار برای همیشه، برنامه و تصمیم های اساسی برای عشایر و دام ها و در حقیقت زندگی و معیشت آنان بگیرند.
استان اصفهان دارای 9 هزار و 605 خانوار عشایری است این عشایر کوچر که شامل ایلات قشقایی و بختیاری می شوند ، بیش از 6 ماه از سال را در شهرستان سردسیر و کوهستانی سمیرم و مناطق جنوب و جنوب غربی این استان زندگی می کنند و فصل پاییر به مناطق جنوبی زاگرس میانی کوچ می کنند.
عشایر سمیرم حدود 750 هزار دام وارد این منطقه می کنند که بیش از نیمی از این دام ها مازاد بر پروانه چرا و گستره مراتع و پوشش گیاهی منطقه است.