منو

04
شنبه, فوریه

۱۴۰۰ تن بذر علوفه ای در گمرک مانده/کشاورز تمایلی به خرید بذر۱۵۰ هزار تومانی ندارد

کشاورزی و محیط زیست

یک فعال بخش خصوصی گفت: حدود ۱۴۰۰ تن بذر علوفه ای در گمرک مانده است و تا زمانی که مابه التفاوت ارز ترجیحی و نیمایی به بانک عامل توسط واردکنندگان پرداخت نشود اجازه ترخیص آنها وجود ندارد.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایسنا،مجید زارعی با بیان اینکه شرکت های وارد کننده سال گذشته اقدامات لازم جهت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات بذر را انجام داده اند و مقرر شد که در بازه زمانی مشخص شده از سوی بانک مرکزی این بذرها وارد کشور شوند، اظهار کرد: تعدادی از این اقلام در اردیبهشت و خرداد امسال وارد کشور شدند اما بانک مرکزی در تیرماه طی بخشنامه ای به بانک های عامل اعلام کرد محموله هایی که از ۲۰ فروردین وارد کشور شده اند از گروه یک کالایی به گروه دو تغییر وضعیت دهند و ارز آنها نیمایی شود و واردکنندگان نیز نرخ ارز نیمایی را به بانک عامل پرداخت کنند.

وی ادامه داد: حدود ۵ میلیون یورو بذری که وارد کشور شده بود و می توانست حدود ۴۰ هزار هکتار زمین را زیر کشت ببرد و تولید انبوهی از علوفه و ذرت را در پی داشته باشد به دلیل بخشنامه بانک مرکزی با تغییر قیمت همراه شد و اگر نرخ ارز یورویی را معادل ۳۰ هزارتومان در نظر بگیریم و همچنین با دلار ۴۲۰۰ تومانی که معادل یورو ۵۰۰۰ تومانی می شود محاسباتی انجام دهیم حدود ۲۵ هزارتومان به ازای هر یورو برای دولت ایجاد درآمد می شود. به عبارت دیگر دولت رقمی معادل ۱۲۵ میلیارد تومان از وارد کنندگان درخواست کرده تا به آنها اجازه ترخیص کالا دهد.

این واردکننده و تولیدکننده بذر علوفه ایی اضافه کرد: با یوروی ۵۰۰۰ تومانی بذر برای کشاورز کیلویی ۳۰ هزارتومان بود اما با تغییر نرخ یورو، بذر به کیلویی ۱۵۰ هزارتومان خواهد رسید و کشاورز نیز تمایلی به خرید آن نخواهد داشت، زیرا کشاورز علاوه براینکه بایستی بذر را ۵ برابر قیمت خریداری کند برای کود و سم نیز بایستی به همین میزان هزینه کند. در نهایت هم با وجود این افزایش هزینه ها بایستی با نهاده های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی رقابت کند که قابل رقابت نیست.

به گفته وی فضای رقابتی نابرابر تمایل کشاورزان را برای خرید بذور علوفه کاهش می دهد و بذر بر روی دست واردکنندگان می ماند.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: حدود ۱۴۰۰ تن بذر علوفه ای در گمرک مانده است و تا زمانی که مابه التفاوت ارز ترجیحی و نیمایی به بانک عامل توسط واردکنندگان پرداخت نشود اجازه ترخیص آنها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دو معاونت صنایع تبدیلی و زراعت وزارت جهادکشاورزی بر سر این موضوع مکاتبات بسیاری کرده اند و میان آنها اختلاف نظر وجود دارد، گفت: با وجود مکاتبات میان این دو معاونت وزارت جهاد کشاورزی اما هنوز برای بذرها تعیین و تکلیفی نشده و بخشی از آنها نیز خوراک موش شده اند.

زارعی در پایان گفت: اگر فصل کشت از بین برود این بذرها تا سال آینده بر روی دست واردکنندگان می ماند و از آن طرف بذرها قدرت نامیه خود را از دست می دهند.