منو

21
پنج شنبه, ژانویه

مدیرعامل شرکت ملی نفت اعلام کرد: افزایش ۲۸۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت با اجرای طرح‌های نگهداشت تولید

انرژی و نفت

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با اجرای قراردادهای نگهداشت تولید در سه مرحله، ۲۸۰ هزار بشکه به تولید نفت ایران افزوده خواهد شد.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایرنا، «مسعود کرباسیان» در مراسم امضای سومین مرحله طرح های نگهداشت تولید گفت: به ابتکار وزیر نفت در سال ۹۶ مدل جدید قراردادهای بالادستی تنطیم شد و به تصویب رسید.

وی افزود: در همان سال بسته اول، این قراردادها برای نگهداشت تولید امضا شد. در مرداد امسال بسته دوم به امضا رسید و امروز بسته سوم امضا می شود.

به گفته کرباسیان ۲۹ پروژه از مجموع پروژه های نگهداشت تولید در خشکی و چهار پروژه در دریا انجام می شود که ۲۸۰ هزار بشکه در روز افزایش تولید نفت را در کشور به دنبال خواهد داشت.

وی مجموع ارزش هر سه مرحله را ۷.۲ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: ۱۷ شرکت اکتشاف و تولید ایرانی در بالادست شناسایی شده اند. همچنین ۱۶ شرکت حفاری و ۲۲ شرکت آی. پی. سی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در برخی پروژه ها که در سال ۹۷ امضا شد به تولید زودهنگام نفت دست پیدا کردیم که هفت استان درگیر موضوع بودند.

وی به ساخت داخل در ۱۰ گروه کالایی اشاره کرد و افزود: ساخت داخل تولیدات جدید باید مورد توجه قرار گیرد و بیش از ظرفیت، تولید انجام شود. در زمینه دکل های حفاری نیز برای ۲۲ دکل قرارداد بسته شده و در پایان طرح به ۵۵ دکل خواهیم رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت تاکید کرد: چهار درصد از مبلغ هر قرارداد به پروژه‌های عام المنفعه اختصاص پیدا می کند.

کرباسیان با بیان اینکه قراردادهای امروز در ۵ استان اجرا خواهد شد، ادامه داد: ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام می‌شود و تولید نفت را ۹۵ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.

به گزارش ایرنا، قراردادهای مرحله سوم طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت نفت فلات قاره امروز با حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد.

این پروژه‌ها با ارزشی افزون بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در حوزه عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب (شامل میدان‌های بینک، سولابدر، لالی بنگستان، گچساران ۳ و۴، گلخاری، بی‌بی‌حکیمه و اهواز ۲، ۳ و ۵ در استان‌های بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد) و شرکت نفت فلات قاره ایران (شامل میدان رشادت در حوزه دریایی استان هرمزگان در خلیج فارس) قرار دارند.