منو

30
جمعه, اکتبر

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی: دود گرانی‌های اخیر خودرو در چشم مردم

صنعت و خودرو

قیمت‌گذاری خودرو دل‌بخواهی شده است و مرجعی برای نظارت وجود ندارد.

به گزارش ثروت نیوز، این روزها بازار خودرو بیشتر از هر بازار دیگر با نوسانات قیمتی عجیب مواجه شده است. تلاطمی که از افزایش چند میلیونی قیمت خودروهای زیر 50 میلیون شروع و به دو برابر شدن قیمت خودروهای وارداتی ختم شده است. این درحالیست که هر شرکت داخلی و خارجی ساز خودش را می‌زند و خودروهایش را بنا بر بازار سیاه ارز و نرخ دلخواهش قیمت گذاری می کند. در این میان این خریداران هستند که متضرر می‌شوند و دود این آشفته بازار در چشمشان می رود. حال باید دید که مسبب گرانی های اخیر چه کسی است و چرا در این خصوص نظارت کافی انجام صورت نمی‌گیرد؟

عبدالله رضیان در گفت و گو با گسترش گفت: در این چند روز اخیر اکثر اتومبیل های بالای 50 میلیون با درصدی بالا گران شده اند؛ خودروهای وارداتی نیز به شدت با افزایش قیمت رو به رو بوده و حتی برخی از آن ها دو برابر شده اند.

وی افزود: سوزوکی که تا چند ماه پیش قیمتش 132میلیون تومان بود اکنون به 170 میلیون تومان و بالاتر از این مبلغ رسیده است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس در خصوص علت گرانی های اخیر تأکید کرد: متأسفانه از آن جایی که ما مرجعی برای نظارت بر قیمت گذاری خودروهای بالای 50 میلیون نداریم و بازار این نوع خودروها رقابتی است؛ فروشندگان این قبیل خودروها را به هر قیمتی که برای آن تقاضا وجود داشته باشد می فروشند.

رضیان ادامه داد: در خصوص خودروهای وارداتی نیز هر کسی هر قیمتی دلخواهی که خواست را بنابر بازار سیاه نرخ گذاری می کند و این آشفتگی قیمتی را ایجاد می کند.

وی در خصوص افزایش قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تصریح کرد:  از آن جایی که نظارت بر قیمت گذاری خودروهای زیر 50 میلیون بر عهده شورای رقابت و سازمان تعزیرات حکومتی است؛ در سال جدید این خودروها افزایش قیمتی چشمگیری را دارا نبودند.

نماینده مردم قائم شهر یکی دیگر از دلایل گرانی خودرو را جو روانی ایجاد شده دانست و اظهار کرد: در حال حاضر این حس در مردم ایجاد شده که ممکن است هر روز قیمت ها بالا رود به همین دلیل تقاضا از جانب آن ها برای خرید به خصوص خودروهای زیر45 میلیون زیاد شده است؛ که این عامل نیز به گرانی های اخیر دامن می زند.

رضیان در خصوص اخبار موجود مبنی بر احتمال ارزان شدن خودرو بیان کرد: با این شرایطی که ما در حال حاضر در آن قرار داریم و همچنین نوسانات نرخ ارز؛ احتمال ارزان شدن خودرو بعید به نظر می رسد. در شرایطی که تقاضا بالا رفته و مردم به سمت خرید هجوم برده‌اند؛ پس انتظار ارزانی امید واهی است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس در زمینه مجاز نبودن خودروسازان به افزایش قیمت بیش از ۹/۶ درصد خودروهای داخلی تأکید کرد: این موضوع به تازگی تصویب شده است و شورای رقابت باید این مسئله را مدیریت نماید؛ مجلس نیز باید بر این امر نظارت داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: قرار است شورای رقابت تا ۱۵ خرداد خودروهای زیر ۵۰ میلیون را قیمت گذاری نماید.