منو

15
دوشنبه, آگوست

نروژ، کشوری بدون پول

اروپا

بر اساس اعلام بانک مرکزی، نروژ در کمتر از ۱۰ درصد معاملات مردمی و دولتی به پول نقد و اسکناس احتیاج دارد.

به گزارش ثروت نیوز، قرار است تا ۱۰ سال آینده اسکناس به طور کامل از چرخه معاملات روزمره مردم حذف شود. «جان نیکولیزن» معاون بانک مرکزی نروژ گفت: جامعه نروژ تبدیل به یک جامعه بدون پول نقد (غیر پولی) شده و این واقعیت درحال‌حاضر بسیار بیشتر از یک رویا در آینده است.

وی تصریح کرد به‌صورت تقریبی می‌توان گفت که درحال‌حاضر یک جامعه بدون پول داریم. بر اساس تازه‌ترین آمارها، کمتر از ۳ درصد از مجموع پول ما به‌صورت نقد است؛ ضمن اینکه کمتر از ۱۰ درصد از تراکنش‌ها با پول نقد انجام می‌گیرند.

معاون بانک مرکزی نروژ در ادامه خاطر نشان کرد که رویای حذف پول نقد را نداریم؛ اما این رویه‌ای است که از سوی مردم انتخاب شده و آنها ابزارهای پرداخت دیگری را ترجیح می‌دهند.

بر همین اساس روند عدم استفاده از پول نقد در معاملات در سطح جهان روبه افزایش است و افراد در حال کنار گذاشتن پول کاغذی هستند. در منطقه اسکاندیناوی کشورهای دانمارک، نروژ، سوئد و فنلاند پیشگام این پدیده هستند.

برای مثال، سوئدی‌ها عنوان نخست را در جهان به دلیل عدم استفاده از پول نقد در معاملات خود کسب کرده‌اند و تقریبا یک درصد از پرداخت‌ها با اسکناس یا سکه انجام می‌گیرد. برای مثال سوئد استفاده از پول نقد را در اتوبوس‌ها برای امنیت رانندگان ممنوع کرده است. بانک مرکزی سوئد اعلام کرد که تبدیل شدن سوئد به جامعه‌ای که پول نقد در آن بطور کل پذیرفته نشود، دور نیست