منو

18
یکشنبه, آوریل
امروز:
یکشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۰
|
Apr 18 2021

استاد حقوق بین‌الملل: توافق برجام برای حفظ منافع حیاتی کشور منعقد شد

سیاسی

استاد حقوق بین‌الملل و روابط بین‌الملل ابراز داشت: باید تفکیکی بین منافع حیاتی ایران و حکومت‌ها و رژیم‌ها قائل شویم؛ چراکه اگر منافع حیاتی از دست رفت قابل برگشت نیست و برجام برای منافع حیاتی کشور ونگرانی از این منافع منعقد شد.


به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایرنا، داوود هرمیداس باوند دوشنبه 9 اردیبهشت ماه در همایش ابعاد حقوقی خروج آمریکا از برجام و آینده امنیت منطقه‌ای در دانشگاه شیراز عنوان کرد: گفتمان قدیم بر آن بود که اگر نقصانی در تعامل بین‌الملل وجود دارد، مشارکت کشور‌های عضو جامعه بین‌الملل در معنایی جدید‌تر شکل گیرد.
وی عنوان کرد: اوباما در مبارزات انتخاباتی‌اش به دو نکته برقراری رابطه و حل مسائل با ایران و کوبا اشاره کرد و اقداماتی انجام داد که با حسن نیت استقبال شد و به مذاکراتی طولانی منتهی به تفاهم چندجانبه و معطوف به حفظ صلح و امنیت جهانی منجر شد که به عنوان دستاوردی قابل توجه تلقی می شد.
باوند بیان داشت: نگاه گفتمان بعدی ‌آمریکا نسبت به این توافق، بازگشت به سیاست انزواطلبی بود؛ بنابراین از یونسکو خارج شد، از همکاری اقتصادی کشور‌های آسیا و پاسیفیک خارج شد، از فرآیند کنفرانس پاریس که معطوف به تغییرات جوی بود، امضایش را پس گرفت و فراتر از آن این، توافق چندجانبه بین‌المللی برجام را که دستاوردی مهم برای خود و جامعه بین‌المللی تلقی می‌کرد به عنوان اشتباهی بزرگ نامید و آن را بدترین توافق تاریخ امریکا خواند.

** نادیده انگاشتن تعهدات بین المللی توسط امریکا باعث آشفتگی در منطقه است
استاد حقوق بین‌الملل و روابط بین‌الملل بیان کرد: با نادیده انگاشتن پایبندی به تعهدات حقوق بین‌الملل و زیر پا گذاشتن عرف بین الملل توسط آمریکا وضعی بسیار نگران ‌کننده به وجود آمده است که برای منطقه‌ نیز آشفتگی و تبعاتی خواهد داشت و این خط مشی، تشدید کننده مشکلات امروز خاورمیانه است.
وی با بیان اینکه هدف آمریکا تبلیغات گسترده درباره خطرات جمهوری اسلامی در منطقه و جامعه بین المللی و وادار کردن جمهوری اسلامی برای میل به یک توافق‌نامه یا تفاهم‌نامه است، اضافه کرد:آمریکا با این اقدام بر آن است اعلام کند نیل به توافق جدید دستاورد بزرگی بوده است و جامعه جهانی را از تهدیدی مهلک حفظ کرده است.
باوند بیان کرد: آمریکا همچنین درصدد است با کاهش نفوذ ایران در منطقه مصالح عربستان و اسرائیل را تامین کند و به تدریج فضایی ایجاد کند که در آن گفت و گوهایی در حاشیه شکل گیرد که به توافقی دیگر بینجامد.
این استاد حقوق بین‌الملل با اشاره به تروریستی نامیده شدن سپاه پاسداران توسط آمریکا گفت: با این اقدام با سپاه پاسداران در عراق، سوریه یا در یمن همان برخوردی را می‌ کنند که با داعش می‌شود و با واحد‌های سپاه برخورد سرکوب‌گرانه صورت می‌گیرد؛ درواقع مواجهات گوناگون به نحوی به برخورد نظامی کشیده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اگر آمریکا به منظور مورد درخواستش نرسد، مجلس نمایندگان این کشور که اکثرا دموکرات هستند، متمایل به برخورد نظامی است، افزود: یک احتمال دیگر این است که اقدامات تنبیهی صورت گیرد؛ چنانچه در زمان جمهوری خواهان نیز انجام شد.
باوند ابراز داشت: برخورد استراتژی سخت‌افزاری نیز محتمل است؛ هرچند امیدواریم مساله به راه‌حلی خردمندانه منتهی شود.
رئیس اسبق کمیته حقوق مجمع عمومی سازمان ملل با بیان اینکه نارسایی‌ها و نابسامانی‌های موجود نتیجه عدم استفاده کامل از فرصت‌هاست، اضافه کرد: در دوره اوباما از فرصت پیش‌آمده استفاده بهینه نکردیم و باید اذعان کنیم، نوعی نارسایی در روند ارزیابی ما از لحاظ جهان بینی و جایگاه قدرت‌ها وجود دارد.
وی گفت: این واقعیت نظام بین‌المللی است که ما برابریم و برخی برابرتر و اگر جایی منافع ملی با مبانی ارزشی مواجه است، حداقل مواجهه منصفانه برای حفظ ایران پدیدار شود.
همایش ابعاد حقوقی خروج آمریکا از برجام و آینده امنیت منطقه‌ای دومین پیش نشست کنفرانس حقوق بین‌الملل و یک جانبه گرایی است که به سفارش معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری موسسه ابرار معاصر ایران11 دی ماه در تهران برگزار خواهد.
دومین پیش نشست همایش حقوق بین‌الملل و یک جانبه گرایی با عنوان بین‌المللی ابعاد حقوقی خروج آمریکا از برجام و آینده امنیت منطقه‌ای با همکاری موسسه ابرار معاصر ایران آغاز شد.
رئیس کنفرانس بین‌المللی یکجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل عنوان کرد: این همایش چند روز پس از خروج امریکا از برجام کار خود را در موسسه ابرار به سفارش معاونت حقوقی ریاست جمهوری آغاز کرد.
عابد اکبری اضافه کرد: تمرکز اولیه این کنفرانس بر برجام بود؛ اما به دلیل ارتباط بیشتر با جامعه جهانی این واژه از عنوان کنفرانس اصلی حذف شد؛ چراکه نمی‌توان با تمرکز بر برجام گفتمان مدنظر را گسترش داد.
وی با بیان اینکه شورای سیاست‌گذاری کنفرانس هفت محور را برای بررسی برگزیده است، گفت:چهار پیش ‌کنفرانس برای همایش اصلی که در 11 دی ماه در تهران برگزار می شود، در نظر گرفته شده است.
اکبری بیان داشت: اولین پیش‌کنفرانس با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و با عنوان 'پیامدهای حقوقی یکجانبه گرایی ایالات متحده' برگزار شد، دومین همایش در دانشگاه شیراز با عنوان 'ابعاد حقوقی خروج آمریکا از برجام و آینده امنیت منطقه‌ای' در حال برگزاری است.
وی ادامه داد: سومین کنفرانس با همکاری دانشگاه رازی کرمانشاه و دانشگاه بوعلی همدان درخصوص رای 'اعتماد بین المللی و آینده امنیت دسته جمعی' و آخرین کنفرانس با همکاری دانشگاه صنعت نفت دانشگاه تهران و وزارت نفت با عنوان 'مدیریت تکانه‌های ناشی از تحریم منطقه در حوزه انرژی ایران' خواهد بود.
رئیس کنفرانس بین‌المللی یکجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل ابراز داشت: این همایش پیشنهادهایی را برای سیاست‌گذاری کارگزاران نظام تهیه می‌کند.