منو

18
یکشنبه, آوریل
امروز:
یکشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۰
|
Apr 18 2021

خادمی: شروط رهبری برای ادامه برجام جزئی از منافع ملی کشور است

سیاسی

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت: شروطی که مقام معظم رهبری برای ادامه برجام با اروپایی‌ها تعیین کرده‌اند، منافع ملی کشور محسوب می‌شود و جزء حداقل‌های لازم برای ادامه مذاکره با اروپایی‌هاست.

به گزارش ثروت نیوز، هدایت‌الله خادمی  با اشاره به شروط مقام معظم رهبری برای ادامه برجام با اروپا، با بیان اینکه تا به امروز پیش‌بینی‌های ایشان درباره تمام موضوعات درست بوده است، اظهار داشت: مسئولین در برخی موارد توجه چندانی به فرمایشات ایشان ندارند که این امر باعث شده که در بعضی از مسائل وضعیت مناسبی نداشته باشیم. به عنوان مثال در رابطه با مساله فساد اقتصادی، مقام معظم رهبری بارها تذکر داده بودند که فساد اقتصادی یک بیماری مسری است و باید با آن مقابله کرد تا به بخش‌های مختلف سرایت نکند.

وی در ادامه گفت: در رابطه با برجام نیز از زمان آغاز مذاکره، مقام معظم رهبری گفتند که آمریکا مورد اعتماد نیست و در مذاکره باید تضمین‌های لازم گرفته شود. اگر مسئولین تا حد زیادی به برجام خوش‌بین نبودند شاید امروز ضرر و زیان کمتری می‌دادیم.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس بیان کرد: امروز نیز مقام معظم رهبری فرمودند با اروپا مذاکره انجام شود اما باید اروپایی‌ها تضمین‌های لازم را بدهند. اکنون باید مسیری که رهبری تعیین فرموده‌اند طی شود و تضمین‌های لازم گرفته شود اما من شخصا فکر می‌کنم که اروپایی‌ها نمی‌توانند در برابر آمریکا مقاومت کنند چه از منظر تبادلات اقتصادی و چه از منظر سیاسی اروپایی‌ها این توان را ندارند.

خادمی افزود: ما باید طوری کشور را اداره کنیم که بقیه کشورها به دنبال ما بیایند و مجبور به تعامل با ما باشند. آمریکا با اصل نظام مخالف است و تا وقتی جمهوری اسلامی وجود دارد بعید می‌دانم که دست از دشمنی خود بردارند.

وی با اشاره به شروطی که مقام معظم رهبری برای ادامه برجام با اروپا تعیین کرده‌اند، بیان کرد: در شرایط کنونی اروپا باید طبق فرمایشات مقام معظم رهبری تضمین‌های لازم را بدهد، شروطی که مقام معظم رهبری تایید کرده‌اند حق ماست و جزء منافع ملی کشور محسوب می‌شود. این شروط حداقل‌های لازم برای ادامه مذاکره است اما اینکه اروپا این تضمین‌ها را می‌دهد یا نه، شخصا بعید می‌دانم که اروپا قادر به دادن این ضمانت باشد.

خادمی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم پیگیری چند پرونده مهم از جنایات حقوق بشری امریکا در سازمان ملل بیان کرد: سازمان ملل بیشترین هزینه‌های خود را از آمریکا می‌گیرد و تحت نفوذ آمریکا قرار دارد. در دنیایی که استکبار وجود دارد و همه چیز بر اساس بی‌عدالتی است نباید از سازمان ملل انتظار داشته باشیم مجری عدالت باشد. اگر سازمان ملل بتواند مجری عدالت باشد قطعا جهانی سالم خواهیم داشت و می‌توان به این سازمان امید داشت.