منو

20
یکشنبه, سپتامبر

در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل مطرح شد؛ دستیار وزیر امور خارجه: ایران آماده کمک به حل اختلافات ترکیه و سوریه است

سیاسی

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی تاکید کرد: ایران بر رعایت حفظ جان غیرنظامیان و جلوگیری از استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی تاکید و برای کمک به حل و فصل اختلافات میان ترکیه و سوریه آمادگی دارد.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایرنا، «گیر پترسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه که در چارچوب رایزنی‌های منطقه‌ای به تهران سفر کرده است، ظهر امروز با «علی اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار کرد.

در این دیدار درباره آخرین تحولات سوریه به ویژه موضوع ادلب، کمیته قانون اساسی، بازسازی، کارگروه تبادل بازداشت‌شدگان و ربوده‌شدگان، آوارگان و سایر امور بشردوستانه بحث و تبادل نظر شد.

بررسی زمینه‌های همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد برای کمک به حل و فصل بحران سوریه از دیگر محورهای گفت و گوی ظریف و پترسون در این دیدار بود.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه با مرور آخرین تحولات سوریه به بررسی وضعیت ادلب پرداخت و بر ضرورت مبارزه با تروریسم و لزوم اجرای توافق سوچی تاکید کرد.

خاجی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر رعایت حفظ جان غیرنظامیان و جلوگیری از استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی تاکید و برای کمک به حل و فصل اختلافات میان ترکیه و سوریه آمادگی دارد.

همچنین طرفین بر ضرورت حل و فصل بحران سوریه از طریق فرایندهای سیاسی و گفت‌وگوهای سوری - سوری تاکید کردند.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در این دیدار، با ارائه گزارشی از برخی اقدامات و تحرکات صورت گرفته به ویژه ملاقات با مسئولان سوری، از حمایت جمهوری اسلامی ایران برای تداوم فعالیت‌های کمیته قانون اساسی قدردانی کرد.

پترسون ظهر امروز هم با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه در این دیدار بر آمادگی کامل ایران برای هر نوع همکاری در چارچوب احترام به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد.