منو

22
چهارشنبه, مارس

محمد رضا چاپاریان،بازیگرتئاتر: درسینما متاسفانه رفاقت های پشت پرده تصمیم گیری می کنند

فرهنگی و هنری
 
 
 
 
پدرش نظامی بود و در اوج جنگ درپایگاه هوایی امیدیه خدمت می کرد. وقتی 7 ساله بود اولین باربا مفهوم نمایش و تئاتر آشنا شد. عصر گرم تابستان و زمانی که از آژیر قرمز خبری نبود و دانش آموزان در پناهگاه نبودند،مدیرمدرسه ابتدایی، کلاس را به سالن نمایش خانه تئاترپایگاه هوایی امیدیه برد. تئاتری  با مضمون دفاع مقدس. آنقدر این نمایش برایش جذاب بود که در طول اجرای نمایش، در کنار صحنه با آن قد کوتاهش، ایستاده به تماشای این تئاترپرداخت. همین نمایش باعث شد تا به شدت به کار هنر علاقمند شود. 
جنگ به روزهای آخرش نزدیک می شد. در سال 67 در فردیس کرج زمانی که در مقطع راهنمایی تحصیل می کرد با کمک دبیر هنرمدرسه، اولین نمایش خود را بر روی صحنه برد و توانست درتئاتر دانش آموزی در شهرستان مورد تشویق قرار گیرد.
بوشهرو پایگاه ششم شکاری ایران مقصد بعدی محل خدمت پدر بود. مدرسه راهنمایی شهید دمیریان پایگاه ششم شکاری ایران، یک مرد تئاتری و هنرمند واقعی بنام علی غلامی داشت. چاپاریان می گوید: « تئاتربرایم به صورت حرفه ای از بوشهر و با مرحوم علی غلامی آغاز شد. حالا سال هاست که محمدرضاچاپاریان  در تئاتر کشور فعالیت می کند. در کارنامه هنری او آثارسینمایی و تلویزیونی هم به چشم می خورد. اما خودش می گوید، من فرزند تئاترهستم. 
از اواخرمرداد ماه در پردیس تئاتر شهرزاد نمایشنامه خوانی پیک نیک به نویسندگی ویلیام اینگ و ترجمه آراز باسغیان اجرا می شود. به همین بهانه با محمد رضا چاپاریان بازیگر کهنه کار تئاتر کشور به گفتگو نشستیم... 
 
هوای بوشهرعلاوه بر شرجی، بدجور بوی تئاترمی دهد 
متولد 29 اذر 1354هستم. در یک خانواده نظامی بدنیا آمده ام. پدرم بازنشسته نیروی هوایی است.از نوجوانی با نظم و کار تیمی آشنا شدم  و بدنبال آن علاقه من به بازیگری آغاز شد. اما می توانم بگویم تجربه حرفه ای و آموزش اصولی من از استان بوشهر شروع شد. در آنجا با مرحوم استادعلی غلامی آشنا شدم و الفبای تئاتر را ریشه ای نزد ایشان آموختم. به نظرم آن روزها، هوای بوشهر علاوه بر شرجی، بدجور بوی تئاترمی داد. در طول 5 سالی که در بوشهر ساکن بودیم، حدود 5 نمایش بازی و یک نمایش هم با راهنمایی های مرحوم علی غلامی کارگردانی کردم. از سال 76 در تهران و به صورت حرفه ای با حضور درکلاس های بهرام شاه محمدلو کار بازیگری را دنبال کردم. سپس محمد رحمانیان پایم را به تلویزیون باز کرد و توانستم در برخی از پروژه های تلویزیونی حضور پیدا کنم. این روند را تا سال 82 و به صورت مستمر انجام دادم. اما از سال 82 تا سال 93 تصمیم گرفتم فضای کاریم درعالم هنررا کمی تغییر بدهم؛  لذا بیشتر به کارهای عکاسی و تصویربرداری مشغول شدم و به کار عکاسی در سینما و تصویربرداری در فیلم های کوتاه پرداختم و سه فیلم کوتاه نیز تهیه کنندگی کردم. اما تئاتر برایم مفهوم دیگری داشت و مجدد از سال 96 به فضای تئاتر برگشتم. در این سال ها در بسیاری از پروژه های تئاتر هم به عنوان بازیگر و هم به عنوان کارگردان فعالیت کردم. در حال حاضر درحال آماده سازی یک نمایشنامه خوانی با نام " پیک نیک" هستم که قرار است از اواخرمرداد در پردیس تاتر شهرزاد به روی صحنه برود.
تئاتررا بدلیل نداشتن دکمه اصلاح دوست دارم
محمدرضا چاپاریان تجربه حضوردر تلویزیون، سینما و تئاتر را دارد. او درباره فعالیت دراین سه رسانه هنرهای نمایشی می گوید: تلویزیون را بخاطرارتباط با مخاطب زیاد و فراوانش، سینما را بخاطر تکنیکش و تئاتر را بدلیل نداشتن دکمه اصلاح و تدوین دوست دارم. برای یک بازیگر که خودش را مدام به چالش می کشد، بهتراست که درهرسه فضا کار کند و تکنیک های هرسه را یاد بگیرد و به عبارتی همیشه خودش را آماده شلیک بداند. به نظرم تئاتر کمی متفاوت تر است. این تفاوت به دلیل نوع اجرا درتئاتراست. قابلیت های بازیگر با تجربه با بازیگر بی تجربه در تئاتر کاملا نمود پیدا می کند.
 در سال های قبل به دیدن نمایش های طنزنمی رفتم و تصورغلطی درباره ژانر کمدی داشتم
محمدرضا چاپاریان در نمایش های طنز هم به ایفای نقش پرداخته است. وی درباره علت حضورش در نمایش های کمدی می گوید: معتقدم یک بازیگر باید مسیرش را پیدا کند و تمام سبک های نمایش را تجر به کند. متاسفانه درحال حاضر کارگردان های بسیارکمی در تئاتر هستند که به عنوان یک مولف یا دراماتورژ عمل می کنند و کمترکارگردانی توانایی کشف استعدادهای نهفته یک بازیگر را دارد. پس اگر مسیر یک بازیگرمشخص شد، بهتراست که در تمام ژانرهای نمایشی تجربه کسب کند و بعد مسیرش را پیدا کند. در سال های قبل من به دیدن نمایش های کمدی نمی رفتم و تصورغلط خودم را داشتم. در سال 96 به دعوت یکی از دوستان کاربلدم به بازی در یک نمایش کمدی دعوت شدم. آنجا بود که لایه های نهفته جدیدی دربازیگری را کشف کردم که توانست در کارهای کاملا جدی هم به کمکم بیاد. حالا و در این روزها علاوه بر بازی در نمایش های طنز و کمدی، به دیدن این گونه نمایش ها هم می روم و دراوقات فراغتم فیلم های کمدی می بینم. 
دوست دارم نقش یک انسان معلول ذهنی را بازی کنم
 محمد رضاچاپاریان در نقش های متفاوت و زیادی حضور داشته است. وی در پاسخ به این پرسش که تاکنون در چه نقشی حضور نداشته و دوست دارد چه نقشی به او پیشنهاد شود، گفت: خوشبختانه ازآن جمله بازیگرهایی هستم که در بیشتر مواقع پس ازخواندن متن، نقش را خودم انتخاب می کنم. این محبت کارگردان ها برایم بسیارارزشمند است، زیرا کمک بزرگی برای ایفای بهترنقش هایم به من می کند. من بسیار دوست دارم نقش یک انسان معلول ذهنی را بازی کنم تا بدانم دنیای این عزیزان به چه رنگی است.امیدوارم روزی به من این نقش پیشنهاد شود.
شوخی، شریف‌ترین هدیه به بشر است
این بازیگر پیشکسوت تئاتر درباره ژانر کمدی و طنز اظهار داشت: طنز یکی از گونه های مهم ادبیات نمایشی است.همه ما درگفتارساده گونه هایی از طنز داریم و خنده ازما جدا نیست. فکر می کنم ابن¬سینا هم در کتاب شفا به این موضوع اشاره کرده است که خنده از انسان جدا نیست. جالبه بدانید که ارسطودرمقایسه بازیگران و تماشاگران سبک کمدی و تراژدی، کاربازیگران کمدی را برتراز بازیگران کار تراژدی می داند. این بدان معنی است که خنداندن مردم کاری بسیار دشواری است، زیرا شما باید تصور و تفکری را کناربزنید تا بتوانید او را بخندانید. با شرایط اقتصادی در جامعه ما و تجربه ای که روی صحنه داشتم، باور کنید خنداندن مردم دشوارشده است. این موضوع کار بازیگران کمدی را هم سخت می کند. بازیگران و کارگردان های طنزباید خود را به چالش بکشانند و روی سوژه هایی کار کنند که پتانسیل  آن را داشته باشند که هر تصور و تفکری را کنار بزنند تا بتوانند مخاطبان را بخنداند. یک کمدین باید درگام اول قهرمان نمایش را بدرستی نشان بده. تفاوت تراژدی و کمدی در شیوه برخورد قهرمان قصه با مسائل و مشکلات است. متاسفانه به نظر من این روزها در نمایش ها به درستی به این موضوع پرداخت نمی شود. مهم ترین موضوع در کار کمدی نوع شوخی ها و بذله گویی ها است. شوخی، شریف‌ترین هدیه به بشر است. احترام به شعور و درک مخاطب جز اولین ارکان یک کار کمدی است. من شوخی هایی رو می پسندم که در بستر موقعیت بوجود بیاد و برای بیننده تازگی داشته باشد. ما نباید فراموش کنیم که بیننده دارای درک و شعوراست و باید به این موضوع توجه خاصی شود.
 
درکارگردانی با بازیگرهای جدیدی آشنا می شوم و ازآنها می آموزم
وی درپاسخ به پرسشی که آیا تمایلش به کارگردانی بیشتر است یا بازیگری گفت:  پاسخ به این پرسش دشواراست. هرکدام به شکلی فسفرمغز را می سوزانند. جذابیت کارگردانی برام دراین است که با چند ایده و تفکر طرف هستم. درکارگردانی با بازیگرهای جدیدی آشنا می شوم و ازآنها می آموزم. تحلیل شخصیت های نمایشی را دوست دارم و با دوستانی که کارکرده ام به این موضوع نیزاشاره می کنند که شخصیت های نمایشی را به گونه ای تحلیل می کنم که برایشان ایجاد حس و بازی آسان تر شود. درکارگردانی یاد گرفتم که هر بازیگر فرکانس صدای خودش را دارد و نباید دو بازیگر هم فرکانس کنار هم قرار بگیرند. این برایم چالش برانگیزترین بخش انتخاب بازیگر است. اما در مورد بازیگری، ذهنیتم بازتراست؛ چون به شخصیتی که قراراست کارکنم، فکر می کنم و ذهنم را به ذهن نقش نزدیک می کنم. در کل بازیگری و کارگردانی هر کدام جذابیت های خودشان را دارد . اما اگر بخواهم واقعیتش را بگویم، بازیگری را بیشتر می پسندم؛ چون در متن با شخصیت های جدید آشنا می شوم و به عنوان یک خالق، به آنها تصورو تفکر می دهم که چگونه اندیشه کنند، چگونه راه بروند و درنهایت چگونه زیست کنند.
 
درسینما متاسفانه رفاقت های پشت پرده تصمیم گیری می کنند
محمدرضا چاپاریان درادامه صحبت هایش به پشت پرده سینما اشاره کرد و دراین خصوص بیان کرد: درسینما متاسفانه رفاقت های پشت پرده تصمیم گیری می کنند. نقش ها در محافل و میهمانی ها پیشنهاد می شود و ارقام و عددهای آنچنانی دستمزدها درهمین محافل نهایی می شوند. اگرنام این کارها و این حرکات، مافیا بازی است، پس درسینما مافیا وجود دارد. معتقدم باید گروهی تشکیل شود بنام گروه کستینگ و انتخاب که فهرست همه بازیگرها را داشته باشد و آنها به گونه ای برنامه ریزی کنند که هیچ بازیگری بدون خواسته خودش بیشتر از6 ماه بیکار نباشد.
 
دوست دارم باقی عمرم را در یک خانه درختی زندگی کنم
 
بسیاری از اهالی تئاتر محمد رضاچاپاریان را فردی ماجرا جو و صبور می دانند. این کارگردان همچنین در تئاتربه رفاقت شهرت دارد. خودش در این باره می گوید: ایجاد ارتباط و استحکام دوستی و رفاقت و به عبارتی انسان بودن در روابط برایم از اهمیت بیشتری برخورداراست. همچنین هیجان و کارهای پر خطر را دوست دارم. فکر می کنم آدم دیوانه ای هستم، چون به شدت هیجان را دوست دارم. عاشق سفر و همراه های همیشگی ام یک چادر مسافرتی، مقداری قهوه، چندکتاب و موسیقی هستند. تا امروز بیشتر هیجان هایی را که دوست داشتم، تجربه کرده ام. از سفر با قایق موتوری و کشتی مسافرتی و باری و لنج بگیرید تا ساعت ها شنا کردن دروسط خلیج فارس و یا پریدن با چتر از ارتفاع  و بالن سواری! اما یک آرزوی بزرگ دارم که هنوز نتوانستم آنرا تجربه کنم. همیشه دلم می خواست روی خانه درختی زندگی کنم. نه برای چند ساعت، نه برای چند ماه، بلکه برای چند سال... امیدوارم روزی محل سکونتم، یک خانه درختی باشد.