منو

19
سه شنبه, اکتبر
امروز:
سه شنبه - ۲۷ مهر - ۱۴۰۰
|
Oct 19 2021

دورهمی تجار یا اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی!؟ سهم بخش خصوصی در اقتصاد بسیار کوچک است

اقتصاد

یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است که هرچند در طول سال‌های گذشته این تشکل تلاش کرده در حوزه‌های مختلف خود را فعال کند اما محدودیت سهمش باعث شده که این فعالیت‌ها تاثیری جدی از خود بر جای نگذارد.

به گزارش ثروت نیوز به نقل ازایسنا؛ سیدرضی حاجی آقامیری ، اظهار کرد: متاسفانه و با وجود آنکه در طول تمام سال‌های گذشته صحبت از گسترش نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور وجود داشته و اتاق بازرگانی نیز با گسترش حوزه فعالیت خود تلاش کرده در تمامی بخش‌های اقتصادی حضور داشته باشد اما شرایط اقتصاد ایران هیچگاه اجازه نداده آنچه در برنامه‌های کلان اتاق وجود داشته، اجرایی شود.

به گفته وی برای آنکه اتاق بازرگانی بتواند نقشی مهم و محوری در تمامی حوزه‌ها از تجارت گرفته تا صنعت و تولید ایفا کند، باید پیش از هر چیز حوزه نفوذ بخش خصوصی در اقتصاد افزایش یابد.

این فعال اقتصادی بخش خصوصی با بیان اینکه نفوذ این بخش در اقتصاد ایران بسیار ناچیز است، گفت: ما در هر نقطه‌ای که نگاه می‌کنیم اثری از دولت می‌بینیم. دولت و بخش‌های دولتی در تمامی حوزه‌ها حضور دارند و وقتی آنها باشند رقابت برای بخش خصوصی واقعی سخت می‌شود.

آقامیری افزود: در چنین شرایطی بخش خصوصی یا تضعیف شده و عملا کنار می‌رود یا تنها مجبور می‌شود در حوزه محدود فعالیت خود کار کند.

وی نتیجه‌گیری کرد که در چنین فضایی نه تنها نمی‌توان انتظار داشت که اتاق بازرگانی به عنوان یک عامل تاثیرگذار در عرصه اقتصاد تولیدی و صنعتی اعلام وجود کند که حتی نقشی که این نهاد تاکنون داشته نیز با وجود تمام شرایط سختی حفظ شده که در طول این سال‌ها برخلاف مسیر مدنظرش شکل گرفته‌اند.