منو

28
چهارشنبه, سپتامبر

بررسی قیمت‌ها در ۱۰ ماهه امسال

اقتصاد

اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به مقایسه عملکرد بازارهای اقتصادی در ۱۰ ماهه امسال و مقایسه آنها با سال گذشته پرداخته که نشان دهنده افزایش قیمت‌ها در تمامی بازارها است.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایسنا، بر اساس ارزیابی‌های اتاق بازرگانی تهران که از سوی این نهاد منتشر شده است، میانگین نرخ سکه تمام بهار طرح قدیم در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۹۶، یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بوده و این عدد در سال جاری به سه میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسیده است. به این ترتیب قیمت‌ها در این بازار بیش از ۱۵۵ درصد افزایش یافته است.

میانگین نرخ سکه تمام بهار طرح جدید نیز از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در ۱۰ ماهه سال گذشته به سه میلیون و ۳۸۰ هزار تومان رسیده و رشدی ۱۶۰ درصدی داشته است.

نرخ دلار در بازار نیز از میانگین ۳,۹۲۸ تومان در ۱۰ ماهه سال ۹۶ به میانگین ۱۰,۳۸۸ تومان در سال جاری رسیده و به این ترتیب افزایشی ۱۶۴ درصدی را پشت سر گذاشته است. یورو نیز از ۴,۶۱۲ تومان به ۱۲,۱۳۹ تومان رسیده و این ارز خارجی نیز به طور میانگین بیش از ۱۶۳ درصد افزایش نرخ داشته است.

بهای هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در تهران یکی دیگر از شاخص‌هایی است که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است.

بر این اساس در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۹۶، هر متر واحد مسکونی به طور میانگین در تهران چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شده و این عدد در سال جاری به هفت میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسیده و این بازار افزایشی بیش از ۶۶ درصدی را پشت سر گذاشته است.

در میان بازارهای با بازده بالا، بورس توانسته عملکرد قابل قبولی را پشت سر بگذارد. ارزش سهام معامله شده در بورس در ۱۰ ماهه ابتدایی امسال در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایشی ۱۸۱ درصدی و شاخص تعداد سهام معامله شده نیز افزایشی بیش از ۱۳۲ درصدی را پشت سر گذاشته است.

در طول این مدت میانگین بهای کالاها و خدمات مصرفی شهری در کشور ۲۸ درصد و همین شاخص در سطح استان تهران بیش از ۴۱ درصد افزایش یافته است.

همچنین در این مدت شاخص بهای تولیدکننده ۳۸ درصد و شاخص بهای کالاهای صادراتی نیز ۱۶۰ درصد رشد داشته است.