منو

28
چهارشنبه, سپتامبر

/آشتی با کالای ایرانی/ باید به تولیدات غیرنفتی بهای بیشتری می‌دادیم

اقتصاد

یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است، اگر در سال‌های گذشته که وضعیت اقتصادی دولت بهتر بود، شرایط برای اصلاحات اقتصادی فراهم می‌شد، امروز اثرگذاری تحریم‌ها در اقتصاد ایران به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌یافت.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایسنا، سیدرضی حاجی آقامیری ، اظهار کرد: در سال‌های گذشته تولیدکنندگان ایرانی با مشکلات جدی مواجه بوده‌اند ولی با این وجود بسیاری از آنها کار خود را ادامه داده و امروز عصای دست دولت در حفظ درآمدهای ارزی شده‌اند. با این حال اگر در زمان مناسب برخی اصلاحات رخ می‌داد، قاعدتا مشکلات تولیدکنندگان کاهش می‌یافت.

وی با اشاره به محوریت نفت در اقتصاد ایران گفت: اگر تحریم‌های آمریکا، توان ضربه زدن به اقتصاد ایران را پیدا می‌کنند، به دلیل همین ساختار اقتصاد تک محصولی است. در شرایطی که اگر در سال‌های گذشته با انجام اصلاحات لازم نقش نفت را کاهش می‌دادیم و به تولیدات غیرنفتی بهای بیشتری می‌دادیم، قطعا توان تحریم‌ها نیز کاهش می‌یافت.

این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه ثبات و وجود تصویری روشن از آینده برای اقتصاد ایران اهمیت زیادی دارد، توضیح داد: سرمایه‌گذاران باید بتوانند برای ورود سرمایه خود به طرح‌های بلندمدت، نسبت به آینده نگاهی روشن داشته باشند و در این مسیر تغییرات مداوم و غیرقابل پیش‌بینی قطعا به تولید آسیب می‌زند.

آقامیری خاطرنشان کرد: مسائلی همچون آنچه سال گذشته در بازار ارز به وجود آمد، به شکل‌گیری بستر رانت و سودجویی منجر شد و شفافیت اقتصادی را کاهش داد و همین مسئله برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان مشکلاتی آفرید. برای رونق تولید، اقتصاد کشور باید به سمت شفافیت و برابری حرکت کند و این نیاز مهم اقتصاد کشور به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، دولت اعلام کرده در شرایط تحریم با تمام توان خود از فعالیت‌های تولیدی کشور دفاع خواهد کرد تا در کنار تامین نیازهای داخلی، بازار صادرات غیرنفتی کشور گسترش یابد.

جدیدترین آمارها نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی ایران در هفت ماهه ابتدایی امسال از نظر وزنی رشدی ۱۷ درصدی داشته است.