منو

18
سه شنبه, ژانویه

کمبود کالا، چالش اصلی بازار / الان وقت خرید یخچال نیست!

اقتصاد

در حال حاضر علت اصلی گرانی در بازار، نبود کالای مورد نیاز و عدم تامین آن از طرف تولیدکنندگان است. همین موضوع باعث شده فروشندگان دچار مشکل شوند. به قول فروشنده‌ها: «زمانی که کالایی را گران بخری باید گران هم بفروشی...!»

به گزارش ثروت نیوز، در هر خانه‌ای یکی از کالاهای ضروری و مورد نیاز یخچال و فریزر است. کالایی که در همه خانه‌ها مدل‌های ارزان و گران‌قیمت آن یافت می‌شود و نداشتنش تا حد زیادی برای مواد غذایی و سالم نگه داشتن آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند. این در حالی است که با وضع موجود و گرانی سرسام آور بازار، خانواده‌هایی که به دنبال تهیه جهیزیه هستند و همچنین افرادی که یخچال‌هایشان خراب شده یا نیاز به تعویض دارد، با مشکل مواجه شده‌اند.

ما در این گزارش به بررسی این مشکلات و علت گرانی‌ اجناس بازار به‌ویژه یخچال و فریز از زبان بازاریان و فروشندگان لوازم خانگی و مردم پرداختیم.

کالا موجود نیست!
گفت‌وگوی ما با فروشندگان لوازم خانگی از جمله یخچال و فریزر در سه‌راه امین‌حضور نشان می‌دهد بیشتر آن‌ها از وضعیت موجود در بازار ناراضی بوده و نسبت به نبود اجناس مورد نظر و مشکل در جایگزین کردن کالاها ابراز ناراحتی می‌کنند. این در حالی است که به گفته آن‌ها شرکت‌های تولیدکننده برای بالا بردن قیمت محصولات خود کالای مورد نیاز بازاریان را تامین نمی‌کنند یا به قیمت‌های گرانتر عرضه می‌کنند.

ساید‌بای‌ساید‌های ۷ میلیون تومانی
نگاهی به بازار نشان می‌دهد شما می‌توانید یخچال‌های ایرانی را از یک‌ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان و یخچال‌های خارجی را از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار به بالا تهیه کنید. در این میان یخچال‌های سایدبای‌ساید از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به بالا قیمت دارد. البته در این بین برندی مانند «دوو» را می‌توانید از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به بالا خریداری کنید.


ال‌جی محبوب بازار
با توجه به صحبت‌هایی که با فروشندگان یخچال و فریزر شد، در بازار یخچال‌های خارجی به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم بیشترین تقاضا مربوط به برند «ال‌جی» است که با در نظر گرفتن قیمت مناسب از کیفیت خوبی هم نسبت به بقیه برندها برخوردار است.

در این بین برند «دوو» با برندهای دیگر رقابت می‌کند و محصولات خوبی را ارائه می‌دهد که از قیمت پایین‌تری هم برخوردار است و کمابیش خریدار دارد.

رقابت برندهای ایرانی
البته در بین برندهای ایرانی موجود در بازار برند «الکترواستیل» و «امرسان» بیشتر از بقیه متقاضی دارد و آن دسته از مردم که قدرت خرید پایین‌تری دارند و نمی‌توانند برندهای خارجی بخرند به این برندها رو می‌آورند.

در رابطه با نوسان قیمت بازار لوازم خانگی به ویژه یخچال و فریزر بیشتر بازاریان بر این عقیده بودند که قیمت‌ها نسبتا زیاد شده، به عنوان مثال ساید «ال‌جی» ۲۸ فوت که قیمت آن ۷ میلیون بود، در حال حاضر ۹ میلیون شده است. این نشان می‌دهد که در بازه زمانی کمتر از سه ماه گذشته ما در این حوزه ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم.

گرانی دلار کار دست بازار داد
یکی از مسائل مهمی که بیشتر فروشندگان مطرح می‌کردند و از دلایل اصلی این گرانی‌ها به شمار می‌رود، نبود اجناس و تامین کالای مورد نیاز بود. اکثر شرکت‌های تولیدکننده یا واردکننده قطعات با مشکل واردات و کمبود کالا به دلیل گران شدن دلار و مسائل دیگر مواجه شده‌اند و نمی‌توانند کالای مورد نیاز بازاریان را به طور کامل تامین کنند که در نتیجه فروشنده هم به دلیل نبود اجناس مورد نظر نمی‌تواند جایگزین برای محصول خود داشته باشد که این خود باعث گرانی کالاها شده، در این بین اندک شرکت‌هایی که کالا عرضه می‌کنند؛ به قیمت لیست مصرف‌کننده‌ می‌فروشند که مغازه‌دار مجبور می‌شود گرانتر کالا را خریداری کرده و گرانتر هم بفروشد.


خدمات پس از فروش به عهده کیست؟
بحث خدمات پس از فروش این محصولات تنها بر عهده شرکت تولیدکننده است و به هیچ عنوان فروشنده مسئولیتی در قبال خدمات پس از فروش ندارد. وقتی کالا مورد نظر را به شما تحویل می‌دهد، برگه گارانتی موجود در آن به عنوان خدمات پس از فروش محسوب می‌شود و وظیفه نصب و راه‌اندازی آن با شرکت تولیدکننده است و مشتریان باید فقط از طریق همان گارانتی اقدام کنند و به هیچ عنوان از افراد و نمایندگی‌ها و گارانتی‌های متفرقه برای تعمیر و نصب و راه‌اندازی استفاده نکنند.

مردم چه می‌گویند؟
نگاهی به بازار نشان می‌دهد این روزها کمتر کسی برای خرید به بازار می‌رود. البته فرا رسیدن ماه رمضان و تعطیلاتی که پشت سر گذاشتیم هم در خلوتی و کسادی بازار بی‌تاثیر نبوده است. فروشندگان و مردم حاضر در بازار هم این تعطیلات را مزید بر علت می‌دانستند، چرا که بیشتر مردماین روزها یا مسافرت بوده‌اند یا برای خرید به بازار نیامده‌اند.

با این حال گفت‌وگو با مردم نشان می‌دهد مردم هم وضع موجود در بازار و گرانی اجناس راضی نیستند و همگی از قدرت خرید پایین و نبود نقدینگی صحبت می‌کردند. از اینکه نوسان قیمت سرسام آور است و نمی‌توانند یک یخچال خوب با قیمت مناسب و در حد توانشان تهیه کنند.