منو

08
شنبه, می
امروز:
شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰
|
May 08 2021

آخرین وضعیت رصد "کرونا" از دریا تا زمین و هوا

اقتصاد

در پی شیوع بیماری کرونا و افزایش تعداد مبتلایان و تلفات انسانی آن در چین، رصد کردن برای جلوگیری از ورود ویروس این بیماری خطرناک به ایران در بخش‌های مختلف هوایی، فرودگاهی، ریلی و جاده‌ای شدت و حساسیت بیشتری پیدا کرده و رییس سازمان بنادر و دریانوردی نیز از استقرار شبانه‌روزی قرنطینه در بنادر برای پیشگیری از وارد شدن ویروس این بیماری خبر داده است.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایسنا، ویروس ناشناخته چینی کرونا تا کنون خسارات مادی و جانی زیادی در چین برجای گذاشته و شهرهای زیادی در این کشور قرنطینه شده‌اند. همچنین کشورهای جهان اقدامات پیشگیرانه را آغاز کرده‌اند و در همین راستا رصد و کنترل در مبادی ورودی کشور برای جلوگیری از ورود و شیوع این بیماری افزایش پیدا کرده است.

محمد راستاد، معاون وزیر راه وشهرسازی و رییس سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در چین و لزوم جلوگیری از انتقال این بیماری از طریق بار و تردد خدمه های کشتی‌های ورودی به بنادر اظهار کرد: در شرایطی که نگرانی خانوده‌ها از شیوع و انتقال بیماری کرونا از خاوردور فراگیر شده، گروه قرنطینه پزشکی باید برای تایید ورود و خروج کشتی و اشخاص در بندر، به صورت شبانه روزی در بنادر حضور داشته باشند.

وی افزود:‌ البته با توجه به حاد شدن بیماری کرونا قرنطینه نباتی و انسانی در بنادر مختلف حضور مستمری دارند و دائما این رصد و کنترل را انجام می‌دهند.

البته پیش‌ از این رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی از معاینه مسافران پروازهای چین به ایران خبر داده و گفته بود که با استقرار مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در فرودگاه امام خمینی (ره) همه مسافرانی که از مبدأ چین به ایران وارد می‌شوند تحت معاینات پزشکی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا قرار می‌گیرند.

وی افزود: همچنین پروازهایی که از این مسیر و به عنوان پروازهای کانکشن به استان‌ها و فرودگاه‌های دیگر می‌روند نیز مورد معاینه قرار خواهد گرفت و در آن جا نیز تهمیدات لازم اندیشیده شده است. اما براساس توصیه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همه مسافرانی که به آن مناطق سفر کردند و ملاقات‌هایی داشته‌اند باید همه موارد و نکات بهداشت فردی را رعایت کنند؛ چراکه به گفته این وزارتخانه انتقال این بیماری مانند ویروس سرماخوردگی بسیار سریع است.

همچنین منوچهر سلمانزاده، مدیر کل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درباره چگونگی پایش بیماری کرونا در مرزها و مبادی جاده‌ای اینگونه توضیح داد: گرچه ارتباط مستقیم جاده‌ای با چین نداریم اما مبادی ورودی می‌تواند از هر مبدا و به هر مقصدی باشد؛ بنابراین در همه مرزها نمایندگی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان قرنطینه انسانی وجود داشته و استقرار دارد که پرسنل این وزارت خانه قبل از وارد شدن مسافران و حتی رسیدن آن‌ها به بخش گذرنامه، بیماری‌های احتمالی ‌آن‌ها را رصد می‌کنند.

وی افزود: این اتفاق مدت‌هاست که در مرزهای کشور رخ می‌دهد و بسته به شیوع بیماری‌های گوناگون در نقاط مختلف جهان از نظر میزان آماده باش و سطح کنترل، شدت و ضعف پیدا می‌کند. برای پیشگیری از شیوع و ورود بیماری کرونا رصد بسیار دقیقی در این نمایندگی‌ها وجود دارد و قرنطینه‌های انسانی در مرزهای جاده‌ای کشور فعال‌تر از گذشته شده‌اند.

از سوی دیگر سیاوش امیر مکری، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در بخشنامه‌ روز گذشته (شنبه) خود دستور داد که مدیران کل فرودگاه های بین المللی و مرز هوایی تدابیر لازم برای مقابله با ویروس کرونا را با همکاری اداره های کل بهداشت و درمان استان‌ها اتخاذ کنند.

در این بخشنامه آمده است: « نظر به شیوع ویروس کرونا در منطقه آسیای شرقی و مشاهده نمونه هایی از ابتلا به این نوع ویروس در کشورهای اروپایی و آسیایی و لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه مقتضی است با توجه به سرعت شیوع ویروس مذکور ضمن هوشیاری کامل نسبت به آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم با همکاری ادارات کل بهداشت و درمان استان ها معمول و نتیجه اقدامات در قالب گزارش ارسال گردد.»