منو

08
شنبه, می
امروز:
شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰
|
May 08 2021

عراقچی: قدرتمند شدن تنها راه پیروزی برابر دشمن است

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه گفت: در مقابل فشارهای خارجی چاره‌ای جز قوی شدن در مولفه‌های مختلفی از جمله توان نظامی و اقتصادی نداریم.


به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایرنا،«سید عباس عراقچی» در همایش تجلیل از کارآفرینان برتر اظهار کرد: حدود یک سال و نیم از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد و امروز در همایش تجلیل از برترین‌های حوزه کار آفرینی هستیم آن هم در حالی که آمارها نابودی اقتصاد ایران را در کمتر از ۳ ماه پیش‌بینی می‌کرد.

وی با بیان اینکه ما باید در مقابل این فشارها مقاومت می‌کردیم تا قدرت ایران بر همگان ثابت شود، گفت: دشمنان از هیچ فشاری اجتناب نکرده و تحریم‌های جدید اضافه کردند. اما این کارآفرینان هستند که با همت خود و اشتغالزایی هر چه بیشتر توان اقتصادی مضاعفتی برای کشور ایجاد می‌کنند. البته منکر کاستی و ضعف‌های موجود نمی‌شویم، اما اقتدار امروز کشور ما شاهکاری است که محقق شده است.

عراقچی تصریح کرد: دشمنان هر فشاری که می‌توانستند به کشور ما وارد کردند و حتی دست به ترور قهرمانان و اسطوره‌های این ملت زدند، اما کشور ما با قدرت به راه خود ادامه داد. شهادت می‌دهم که بسیاری از کشورها تعجب می‌کردند که چگونه تحت فشار این تحریم‌ها تاب آوردیم.

معاون وزیر امور خارجه با تاکید براینکه چاره‌ای جز قوی شدن نداریم و این قوی شدن مولفه‌های مختلفی از جمله توان نظامی، اقتصادی و مواردی از این قبیل دارد، گفت: باید بتوانیم همانطور که با توان نظامی دشمنان را از مبارزه در این حوزه ناامید کردیم آن‌ها را از نظر اقتصادی هم ناامید کنیم. دشمنان ما باید بدانند که تحریم امری بی‌فایده و بی‌حاصل خواهد بود چرا که کارآفرینان ما با تکیه بر توان داخلی ما را از هر محصولی بی‌نیاز خواهند کرد.

وی قدرت دیپلماسی و مذاکراتی را از جمله مولفه‌های بسیار مهم عنوان کرد و گفت: نمایندگان هر کشور باید در مذاکرات توانمند ظاهر شده و نیازهای مردم خود را رفع کنند چرا که عزت و شرف یک کشور از هر چیزی ارزشمندتر است.

عراقچی با اشاره به ایجاد معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه گفت: یکی از ماموریت‌هایی که این معاونت برای خود تعیین کرده اشتغالزایی است. علاوه بر این صادرات غیرنفتی، انتقال تکنولوژی، جذب سرمایه خارجی و مواردی از این قبیل در معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه پیگیری می‌شود.

معاون وزیر امور خارجه یادآور شد: ایجاد مسیرها معابر، بازارهای جدید و تسهیل انتقال پول و کالا از دیگر مسائلی هستند که در معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه مورد توجه قرار دارند.

معاون وزیر امورخارجه در بخش دیگری از سخناش درباره ورود ویروس کرونا گفت: تا به این لحظه هیچ مورد واقعی از این ویروس داخل کشور مشاهده نشده است؛ از همان ابتدا ارتباط مناسبی با سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت بهداشت داشتیم که منجر به کنترل ورود این ویروس شد.

وی افزود: پروازهای چین به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد که هزینه سنگینی برای کشور به همراه داشت و باید برای سلامت کشور آن را متحمل می‌شدیم. دانشجویان خودمان را از مناطق آلوده خارج کردیم و اکنون روزهای آخر قرنطینه خود را طی می‌کنند و به زودی به آغوش خانواده بازخواهند گشت.